۱۰ حرکت ورزشی برای تقویت زانو

ادامه مطلب: ۱۰ حرکت ورزشی برای تقویت زانوبر اساس این مطلب که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده است، دومین حرکت که باید در فعالیت ‌های روزمـره خود بگنجانید، این است که بعد از نشستن طولانی مدت، به دفعات زانوی خود را راست کنید.
به گزارش "همدان فوتبال"، با حرکات مختلفی می‌توانید زانوی‌های خود را تقویت کرده و مانع ابتلا به آرتروز شوید.
یکی از راه های تقویت زانو این است که بنشینید و پاها را مقابل خود دراز کنید، زانوی خود را هرچه محکم‌ تر راست کنید، آن را به زمین فشار دهید و همزمان پا را از مچ به سمت خود بکشید. پس از آن زانو را تا پنج شماره راست نگه دارید و سپس آن را کاملا شل کرده و بهتر است سه بار در روز هر بار ۱۰ مرتبه این حرکت را تکرار کنید.
محکم کردن زانـو در حالت ایستاده یا نشسته
بر اساس این مطلب که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده است، دومین حرکت که باید در فعالیت ‌های روزمـره خود بگنجانید، این است که بعد از نشستن طولانی مدت، به دفعات زانوی خود را راست کنید.
محکم کردن زانـو با حمایـت پـاشنـه
بنـشیـنـیـد و پاها را در مقابل خود دراز کنیـد. پس از آن جسمی (مانند حوله ‌ای تا شده یا یک تکه چوب به ارتفاع پنج سانتی‌متر) را زیـر پـاشنـه خود قرار دهیـد، عضلات ران را سفت کنـیـد و انگشتان را از مچ پا به سمت خود بکشید. تا ۱۰ بشمارید، سپس عضلات را شل کنید و این تمرین را حداقل دو بار در روز و هر بــار ده مرتـبـه انجام دهید.
بالا بردن پا در وضعیت کشیده
بنشینید و پاها را راست کنید. در حالی که زانو را در وضعیت کشیده قفل کرده‌ایـد، پای آسیـب دیـده را بالا ببرید، سپس تا نزدیکی زمین پایـیـن بیاوریـد. این تمرین را به ‌صورت متوالی و سریع ۱۰ بار انجام دهید و سعی کنید به ۳۰ بار برسانید.
بالا بردن پا با وزنه
بنشینید و پاهای خود را راست کنید. وزنه‌ای روی مچ پا قرار دهید، ‌پاها را در همان حالت راست بودن بالا ببرید و سپس به آرامی ‌پاییـن بیاوریـد. بـرای شروع، وزنه نباید از یک کیلوگرم بیشتر باشد و وزنه را به‌ تدریج سنگین‌ تر کنید. مراقب باشید که زانو در وضعیت کشیده باشد. تمرین را با پنج بار شروع کنید و به‌ تدریج به پنج نوبت ۱۰تایی برسانید.
چرخش مفصل ران
بنشینید و مفصل پاهای خود را راست کنید. در حالی که زانو را در همان وضعیـت کشیـده قفل کرده‌ایـد پـا را بالا ببـریـد و دایره‌ هایی را با پای خود در فضا به ‌سرعت رسم کنید و آن را به سه نوبت ۱۰تایی برسانید. این تمرین را با افزودن وزنه به مچ پا انجام دهید.
حرکت الفبا
بنشینـیـد و پاها را راست کنید، در حالی که زانو را صاف نگه داشته‌ اید پا را بالا ببـریـد و بدون توقف حروف الفبا را در فضا بنویسیـد. وقتی این تمریـن برایتـان آسان شد، آن را با افزودن وزنه به مچ پا ادامه دهید.
بالا بردن پا در وضعیت نشسته
بنشینید و پاها را راست کنید. در حالی که زانو را در وضعیت کشیده قفل کرده‌اید، پا را بالا ببرید. به صورت عرضی آن را به یک سو ببرید و به آرامی ‌به سمت مرکز برگردانید و آن گاه به نرمی ‌پایین بیاورید. ایـن حرکت را با هر پا پنج بار تکرار کنید و به تدریج به سه نوبت ۱۰تایی برسانید، سپس این تمرین را با افزودن وزنه به مچ پا ادامه دهید.
دور کردن مفصل ران
به پهلو بخوابـیـد، به نحوی که پـای آسیب دیـده بالا قرار گیـرد. زانـو را راست نگه دارید و پا را از زانو بالا ببرید، تا سه بشمارید و سپس به آرامی ‌پایین بیاورید. با پنج بار شروع کنید، به ‌تدریج تعداد تمرین به سه نوبت ۱۰ تایی برسانید و سپس با افزودن وزنه به مچ پا آن را ادامه دهید.
بالا بردن پا در وضعیت دمر
روی شکم بخوابید. زانو را راست نگه دارید و پا را از عقب کمی ‌بالا ببرید. این وضعیت را تا سه شماره حفظ کنید، سپس به ‌تدریج پا را پایین بیاورید. تمرین را با هر پا پنج بار انجام دهید، به ‌تدریج آن را به سه نوبت ۱۰ ‌تایی برسانید و سپس با افزودن وزنه به مچ پا ادامه دهید. کلید اصلی تسکین بیشتر دردهای زانو انجام ندادن حرکاتی است که درد را شروع کرده‌اند. تکرار این حرکات جرقه شعله ‌ور شدن پاسخ‌های شدید درد است و زانوی دردناک را با ملایمت و آرامش درمان کنید.

ملاحظات پزشکی ورزشی هنگام فعالیت فیزیکی در هوای سرد

ادامه مطلب: ملاحظات پزشکی ورزشی هنگام فعالیت فیزیکی در هوای سردورزش کردن در هوای سرد نیاز افراد را به کالری افزایش می دهد و در عین حال ممکن است به دلیل اشتباهات تغذیه ای منجر کمتر نوشیدن مایعات شود، دو مسئله ای که حتما باید مورد توجه ورزشکاران قرار گیرد. اما بهترین تغذیه ورزشی در هوای سرد چه مواردی را شامل می شود؟

پنج زمین چمن مصنوعی در مدارس همدان آماده بهره برداری است

ادامه مطلب: پنج زمین چمن مصنوعی در مدارس همدان آماده بهره برداری استمعاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش همدان گفت: همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر، پنج زمین چمن مصنوعی مینی فوتبال، در مدارس استان همدان بهره‌برداری می‌شود.

انحلال باشگاه پاس همدان تکذیب شد

ادامه مطلب: انحلال باشگاه پاس همدان تکذیب شدقائم مقام باشگاه پاس همدان هرگونه انحلال فعالیت این تیم را تکذیب کرد و گفت: با بی توجهی به شایعه ها به زودی تمرین آماده‌سازی تیم پس از سپری شدن تعطیلات نیم فصل شروع می‌شود.

قضاوت داور همدانی در هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال کشور

ادامه مطلب: قضاوت داور همدانی در هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال کشورداور بین المللی فوتبال استان همدان، یک مسابقه از هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال کشور را قضاوت خواهد کرد.